E-commerce napędził logistykę w TIM SA

Ponad 780 000 przesyłek opuściło w minionym roku Centrum Logistyczne TIM SA. Ta rekordowa w historii TIM-u liczba oznacza, że każdego dnia roboczego do klientów wyruszało średnio 3100 paczek lub palet, tj. aż o 57% więcej niż w 2014 r.

Dynamicznie rosnąca liczba wysyłek jest konsekwencją stałego wzrostu obrotów. Ma on swój początek w połowie 2013 roku, gdy TIM SA – po 26 latach funkcjonowania w tradycyjnym modelu sieci hurtowni elektrycznych – rozpoczął sprzedaż online poprzez e-sklep TIM.pl. W 2013 r. z centrum w podwrocławskich Siechnicach wyjechały ponad 142 000 przesyłek, a rok później już niemal 500 000.

Obiekt realizuje zamówienia zarówno klientów TIM.pl (na rynek polski), jak i e-sklepów z Polski oraz Europy Zachodniej należących do bydgoskiej spółki Rotopino.pl, która od 2011 r. jest częścią Grupy Kapitałowej TIM. Służy także składowaniu produktów dwóch pozostałych podmiotów z GK TIM: EL-IT SA oraz Sun Electro Sp. z o.o.

Rozbudowa centrum logistycznego w Siechnicach

Obsługa innych e-sklepów
Obiekt w Siechnicach, w sporej części zautomatyzowany, funkcjonuje od 2008 r. W efekcie zmiany modelu biznesowego TIM SA i w obliczu szybkiego wzrostu liczby wysyłek obecna powierzchnia magazynowa (10 500 mkw.) stała się niewystarczająca. W grudniu 2015 r. rozpoczęła się warta 40 mln zł rozbudowa centrum logistycznego. Generalny wykonawca inwestycji to japońska firma Kajima Poland. Realizuje ją we współpracy z amerykańskim HE (Hillwood Europe) Enterprises, należącym do rodziny Rossa Perota jr. – jednego z gigantów amerykańskiego i światowego rynku nieruchomości.

Powierzchnia Centrum Logistycznego TIM SA po zakończeniu rozbudowy latem 2016 r. sięgnie 41 100 mkw. Obiekt budowany jest z uwzględnieniem przyszłych, stale rosnących potrzeb Grupy Kapitałowej TIM. Miesięcznie będzie mógł realizować nawet ponad 200 000 wysyłek do klientów. Nie oznacza to jednak, że część jego powierzchni pozostanie niezagospodarowana do czasu, aż GK TIM będzie mogła samodzielnie ją wykorzystać.

– Przez ostatnie 2,5 roku zyskaliśmy unikalne w Polsce know-how w zakresie obsługi logistycznej handlu online. Chcemy wykorzystać tę wiedzę, świadcząc usługi logistyczne także innym podmiotom z branży e-commerce. Dlatego w rozbudowanym centrum logistycznym w Siechnicach 15 000 mkw. zostanie przeznaczone na magazyn logistyki kontraktowej, z którego będą korzystać podmioty spoza Grupy Kapitałowej TIM – mówi Maciej Posadzy, członek Zarządu i dyrektor ds. operacyjnych TIM SA.

Nowa spółka
Aby ułatwić funkcjonowanie obiektu w nowej formie i świadczenie usług logistycznych podmiotom zewnętrznym TIM SA planuje utworzyć z dotychczasowych działów logistyki oraz zarządzania nieruchomościami spółkę zależną, w której kapitale zakładowym posiadać będzie 100% akcji. Stosowną zgodę wyraziło już Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie TIM SA.

drukuj