Krzysztof Folta najlepszym prezesem na trudne czasy

Magazyn „ICAN Management Review” (następca znanego i cenionego „Harvard Business Review Polska”) przygotował ranking prezesów spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, którzy najskuteczniej przeprowadzili swoje firmy przez turbulencje związane z pandemią i lockdownami. Wśród szefów spółek z indeksu sWIG80 zwyciężył prezes Zarządu TIM Krzysztof Folta.

W przygotowaniu zestawienia największe znaczenie miały trzy kryteria:

1. Całkowita stopa zwrotu dla akcjonariuszy w 2021 r. zdyskontowana o wzrost indeksu reprezentatywnego dla spółki.

2. Zmiana wartości nominalnej kapitalizacji, zdyskontowana o zwrot z indeksu branżowego.

3. Wskaźniki finansowe obliczone na podstawie danych publikowanych w raportach finansowych za ostatnie cztery kwartały, w tym EV/EBITDA dla spółek przemysłowych i handlowych.

Oto kilka zdań nt. Krzysztofa Folty, opublikowanych przy okazji rankingu na łamach magazynu „ICAN Management Review”: „Przez lata konsekwentnie przebudowywał swoją tradycyjną sieć sprzedaży w kierunku e-commerce. Dzięki temu przez kilka poprzednich lat przychody ze sprzedaży największego w Polsce dystrybutora artykułów elektrotechnicznych rosły regularnie średnio o 10-15%, a obecnie notuje on kolejne rekordy sprzedaży. Rok 2020, w którym dzięki pandemii triumfował e-handel, przyniósł spółce wzrost sprzedaży o 20%, do poziomu przekraczającego po raz pierwszy 1 mld zł. Następny rok, kluczowy dla wyników rankingu, przyniósł kolejny wzrost, o ponad 30%”.

Zastępca redaktora naczelnego magazynu, Paweł Kubisiak, zauważa też, że najlepiej w rankingu wypadli ci prezesi, którzy są właścicielami i twórcami kierowanych przez siebie firm bądź piastują stanowisko przez wiele lat (a tak jest m.in. z prezesem Krzysztofem Foltą). Prezentują oni bowiem tzw. podejście właścicielskie. Oznacza ono skłonność do szybkiego i zdecydowanego działania połączonego z niechęcią do biurokracji.

Dzięki uprzejmości redakcji „ICAN Management Review” możemy poniżej udostępnić pełną wersję rankingu (opublikowanego pierwotnie na łamach tego magazynu oraz na https://www.ican.pl/a/prezesi-na-trudne-czasy/D16gmkk8x) wraz z komentarzami ekspertów (prezesów Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych i Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych) – jest ona dostępna poniżej jako załącznik, podobnie jak i artykuł autorstwa Krzysztofa Folty, poświęcony cyfrowej transformacji sprzedaży. Tekst pierwotnie ukazał się pod koniec 2015 r. na łamach „Harvard Business Review”, a został przedrukowany w najnowszym numerze „ICAN Management Review”.

 

drukuj
pdf
Prezesi na trudne czasy - ranking ICAN Management Review
2 MB
pdf
Krzysztof Folta: Trudna droga do cyfrowej transformacji sprzedaży
337 KB