Stały dostęp do literatury w dwóch szpitalach dzięki Zaczytanym Bibliotekom od TIM-u

Ponad 200 kg książek zebranych przez wolontariuszy-pracowników TIM SA zasiliło biblioteczki dostępne dla pacjentów Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej oraz Oddziału Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Dzierżążnie, będącego częścią Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Akcja stanowi początek współpracy TIM-u i Fundacji Zaczytani.org.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pracownicy centrali i biur handlowych TIM-u z całej Polski wzięli udział w wielkiej zbiórce książek. Każdy mógł zarówno przynieść zupełnie nowe książki, jak i podzielić się pozycjami ze swoich domowych księgozbiorów (oczywiście w dobrym stanie). Równolegle Fundacja Zaczytani.org przekazała TIM-owi listę placówek (szpitali, hospicjów, domów seniora, dziecka i samotnej matki, centrów krwiodawstwa, zakładów karnych, lokalnych centrów aktywności i in.), których pacjentom, mieszkańcom lub podopiecznym najbardziej doskwierał brak księgozbioru. Pracownicy TIM-u w ogólnofirmowym głosowaniu wskazali dwie z nich, do których już w nowym roku trafiły zebrane książki, tworząc nowe Zaczytane Biblioteki. Wybór padł na Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie – Oddział Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Dzierżążnie.

Zaczytane Biblioteki zagwarantują ich pacjentom stały dostęp do literatury, nie będąc jednocześnie standardowymi wypożyczalniami. Funkcjonują zgodnie z ideą bookcrossingu. Dzięki regularnym wysyłkom książek z centralnego magazynu Fundacji Zaczytani.org każdy ma bowiem możliwość zabrania ze sobą ulubionej pozycji z Zaczytanej Biblioteki. Przez najbliższe dwa lata koszty uzupełniania przez Fundację księgozbioru w obu Zaczytanych Bibliotekach pokryje TIM SA.

– Efekt przedświątecznej zbiórki książek przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – do magazynu Fundacji Zaczytani.org ponad 200 kilogramów książek przyniesionych przez pracowników TIM-u. Cieszymy się, że w tym wyjątkowym okresie tak wiele osób wzięło udział w tym wolontariacie w skali mikro. Nie chcieliśmy na tym poprzestać, stąd nasza decyzja o objęciu przez TIM opieką dwóch Zaczytanych Bibliotek – mówi Michał Kostrowicki, kierownik Zespołu ESG i Komunikacji Korporacyjnej w TIM SA. – To jednak nie koniec współpracy TIM-u i Fundacji Zaczytani.org w obszarze wolontariatu pracowniczego. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli poinformować o kolejnych działaniach z udziałem członków naszego #dreamTIMu – dodaje.

– Książka i jej mądre stosowanie to dla nas pretekst do rozmowy, budowania relacji, edukacji, inspiracji i tworzenia projektów społecznych. Chcielibyśmy zaszczepić w każdym Polaku taką myśl, że jak przeczyta książkę, to może się nią podzielić. Bo w Zaczytanych – zupełnie wbrew matematyce – mnożenie odbywa się poprzez dzielenie – wyjaśnia Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org – Biblioteki otwierane na dziecięcych oddziałach szpitalnych pomagają małym pacjentom przetrwać trudny czas choroby. Dostęp do literatury to dostęp do złożonego świata emocji i narzędzie budowania relacji z opiekunem. Wsparcie ze strony instytucji biznesowych doceniamy szczególnie wtedy, gdy jest ono wielowymiarowe. Tak jest w przypadku współpracy z TIM SA – wzajemna wymiana doświadczeń i obustronne zaufanie pozwalają na efektywne i satysfakcjonujące prowadzenie działań – podkreśla.

drukuj