Debiuty na GPW 2022. Czy to będzie rok sprzyjający inwestorom?

Producenci gier, firmy z branży odnawialnych źródeł energii, dom aukcyjny czy spółki z rynku e-commerce – przegląd zapowiedzi kolejnych debiutów na GPW pozwala przypuszczać, że najbliższe miesiące stworzą inwestorom wiele okazji do zakupu akcji na rynku pierwotnym. 

Aż 16 spółek pojawiło się ubiegłym roku na rynku głównym warszawskiej giełdy. To najwięcej od 2016 r. Wiele okazji do kupna akcji debiutantów mieli też inwestorzy obserwujący rynek NewConnect (NC). Na nim rozpoczęły się notowania 32 firm – najwięcej od 2013 r.

W kolejnym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…” zastanawiamy się, czy 2022 r. przyniesie równie wiele okazji do zakupów akcji w ofertach publicznych. Sprawdzamy również, jak poradzili sobie debiutanci z 2021 r.

Planowane debiuty na GPW. Gdzie szukać okazji? 

Jeżeli przyjąć, że spółki zrealizują swoje zapowiedzi o planowanych debiutach na GPW, inwestorów może czekać bardzo ciekawy rok.

Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnim dniu 2021 r. zatwierdziła już prospekty emisyjne firm Spyrosoft oraz Biomaxima. Pierwsza z nich to producent oprogramowania, który od wiosny 2020 r. jest już notowany na NC i planuje przejście na rynek główny GPW. Z kolei zajmująca się produkcją odczynników laboratoryjnych Biomaxima jest obecna na NC już od 2010 r. i również planuje wejście na duży rynek, bez emisji nowych akcji.

To jednak nie koniec. Wśród podmiotów, które będą próbowały zainteresować inwestorów akcjami w ofertach publicznych, jest też właściciel jednego z największych domów akcyjnych w Europie – Desa Unicum. Jeżeli spółka zadebiutuje na GPW, będzie pierwszym przedstawicielem swojej branży na parkiecie. Według zapowiedzi Desa chce pozyskać od inwestorów 85-95 mln zł na dalszy rozwój, w tym m.in. przejęcia pośredników w handlu dziełami sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do debiutu przygotowuje się też należąca do Grupy TIM spółka 3LP, która na początku listopada ubiegłego roku złożyła w KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Powstały w 2016 r. podmiot działa na szybko rosnącym rynku e-commerce, zapewniając kompleksowe usługi logistyczne dla klientów prowadzących handel online. Środki pozyskane z emisji akcji spółka chce przeznaczyć m.in. na dalszą automatyzację i rozwój magazynu w podwrocławskich Siechnicach.

O złożeniu prospektu emisyjnego do KNF we wrześniu ubiegłego roku informowała działająca również na rynku e-commerce spółka Oferteo.pl – to serwis internetowy, który od 2008 r. kojarzy klientów z dostawcami usług i produktów.

Nie brakuje też producentów gier, którzy chcą zwrócić uwagę inwestorów. Po ubiegłorocznej serii debiutów firm z tej branży wejściem na GPW jest również zainteresowane studio Event Horizon. Spółka działa od 2016 r., a jej pierwszy autorski projekt to gra Tower of Time. Zapowiada już też kolejną – Dark Envoy.

Inwestorzy zwrócą zapewne również uwagę na zapowiadany jeszcze na I kw. 2022 r. debiut spółki Vortex Energy, działającej na cieszącym się dużym zainteresowaniem rynku energii odnawialnej. Spółka realizuje projekty w obszarze farm wiatrowych oraz fotowoltaiki.

Lista debiutów na GPW w 2022 r. zapewne nie zakończy się na wymienionych przez nas spółkach. O tym, że po okresie zastoju rynek debiutów znów przyciąga nowe spółki, przekonuje liczba podmiotów, które weszły na giełdę już w ubiegłym roku.

16 debiutów na GPW w 2021 r. Czy inwestorzy mieli szansę na zysk? 

Wśród spółek, które w ubiegłym roku weszły na rynek główny GPW, najwięcej dały do tej pory zarobić inwestorom firmy działające na rynku e-commerce. Ponad 30% więcej wobec ceny emisyjnej kosztują akcje platformy odzieżowej Answear.com. W najlepszym momencie w sierpniu zyski posiadaczy akcji tej spółki przekraczały 50%, jednak później kurs zaliczył wyraźną korektę.

O ponad jedną trzecią w porównaniu do ceny z oferty publicznej urosła też wartość akcji spółki Shoper, oferującej rozwiązania IT dla sklepów internetowych. Również w tym przypadku można było zaobserwować wyraźny wzrost kursu i później również mocną korektę.

Wielkich zysków nie przyniósł na razie inwestorom zakup akcji spółki Pepco, właściciela sieci sklepów. Był to największy ubiegłoroczny debiut na GPW – wartość oferty publicznej sięgnęła 3,7 mld zł. Również inwestycje w akcje Grupy Pracuj i STS Holding podczas dużych ubiegłorocznych ofert (ponad 1 mld zł każda) na razie nie zaowocowały zyskami dla posiadaczy akcji.

W ubiegłym roku na rynku głównym GPW zadebiutowali też przedstawiciele innych popularnych wśród inwestorów branż, np. gier (np. Huuuge Inc.), biotechnologicznej (np. Captor Therapeutics) czy OZE (np. Onde). Ich notowania podlegają silnym wahaniom, co ograniczyło inwestorom zyski bądź spowodowało straty.

Debiuty 2021 na GPW

SpółkaCena emisyjna (zł)Kurs 20.01. (zł)Zmiana (proc.)
Photon Energy*15.37,05-53,9%
Answear.com2533,4533,8%
Huuuge.Inc.5026,11-47,8%
Creepy Jar*974821-15,7%
Captor Therapeutics1721847,0%
Vercom4549,7910,6%
Brand 24*3227-15,6%
Pepco Group4041,142,9%
Shoper4764,0236,2%
Onde2619,3-25,8%
Cavatina Holding2524,19-3,2%
PolTreg7565,88-12,2%
Big Cheese Studio3540,8816,8%
Grupa Pracuj74740,0%
STS Holding2322,9-0,4%
Bio Planet*26.826,2-2,2%

Źródło: GPW, spółki ułożone według kolejności debiutów.
*Przejścia z NewConnect.

Inwestorzy mają już za sobą pierwszy giełdowy debiut w 2022 r. na rynku NC. 12 stycznia pojawiła się na nim spółka Road Studio, zajmująca się produkcją gier. Nie dała jednak zarobić inwestorom – ci kupowali jej akcje w ofercie publicznej po 50 zł, a w dniu debiutu kurs spadł o ponad jedną czwartą. Kolejne tygodnie pokażą, jak będą sobie radzić na GPW kolejni debiutanci.

 

 

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj