Debiuty na GPW 2023. Czy inwestorzy mogą liczyć na więcej ofert?

Już trzy spółki pojawiły się na rynku głównym warszawskiej giełdy od początku 2023 r. Na razie to transfery z NewConnect, bez nowych emisji akcji. Jest jednak szansa, że na przeprowadzenie ofert publicznych zdecyduje się więcej podmiotów.

Tylko osiem spółek przeprowadziło się z NewConnect na główny rynek GPW w 2022 r. Wśród nich tylko jedna dodatkowo sprzedała akcje z nowej emisji. Nie przeprowadzono natomiast żadnej oferty publicznej dla podmiotu debiutującego bezpośrednio na dużym parkiecie.

I chociaż to najsłabszy wynik w historii debiutów na GPW, to ostatnia poprawa nastrojów rynkowych daje inwestorom nadzieję na ożywienie w ofertach pierwotnych. W kolejnym odcinku cyklu „Cały ten rynek…” sprawdzamy, na co mogą oni liczyć.

Żabka może wejść na giełdę. Padła deklaracja

– Ta spółka jest stworzona dla giełdy – tymi słowami sieć sklepów Żabka opisał w połowie stycznia Krzysztof Krawczyk, partner w CVC Capital Partners. W rozmowie z PAP zasugerował w ten sposób, że fundusz jest gotowy wyjść z inwestycji w Żabkę i wprowadzić spółkę na giełdę. Na razie jednak nie rozpoczęła się procedura przygotowania debiutu. Przedstawiciel funduszu nie sprecyzował również, czy Żabka będzie debiutować na warszawskiej giełdzie, czy na którymś z parkietów zagranicznych.

Można jednak założyć, że duża oferta publiczna Żabki przyciągnęłaby uwagę inwestorów, skuszonych m.in. giełdowym sukcesem sieci marketów Dino. Od debiutu tej spółki na GPW w 2017 r. kurs jej akcji wzrósł o ponad 900%, a kapitalizacja sięgnęła prawie 38 mld zł.

Debiuty 2023. Producent kosmetyków i dom aukcyjny w poczekalni na GPW

Kolejną znaną marką, której właściciel może zaoferować akcje inwestorom, jest Dr Irena Eris. Polski producent kosmetyków, obecny w kilkudziesięciu krajach na świecie, już na początku 2022 r. złożył prospekty emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Plany związane z debiutem – podobnie jak w przypadku innych spółek – zostały jednak wstrzymane w wyniku pogorszenia sytuacji rynkowej po wybuchu wojny w Ukrainie.

Spółka nie rezygnuje jednak z wejścia na GPW. W niedawnej rozmowie z wnp.pl przewodniczący Rady Nadzorczej Henryk Orfinger powiedział, że debiut został tylko przesunięty w czasie.

W poczekalni do rozpoczęcia notowań na GPW jest też znany dom aukcyjny DESA Unicum – spółka również złożyła prospekty emisyjny w KNF, a później wstrzymała prace nad debiutem. Jeżeli ostatecznie zdecyduje się na przeprowadzenie oferty publicznej, stanie się pierwszym podmiotem z branży handlu dziełami sztuki na GPW.

Lista potencjalnych debiutantów na rynku głównym GPW jest dłuższa. W 2022 r. prace nad debiutem wstrzymała również spółka Oferteo, zarządzająca platformą internetową z ofertami usług i produktów.

Na liście postępowań prospektowych KNF z adnotacją „zawieszone” znajduje się też m.in. spółka Komex, która złożyła wniosek pod koniec marca 2022 r. To właściciel marki 5.10.15, oferującej produkty dla dzieci. Obecnie reprezentantem tej branży na GPW jest spółka CDRL, sprzedająca produkty własnej marki Coccodrillo.

Postępowania prospektowe zostały natomiast zakończone bez przeprowadzenia ofert publicznych przez spółki 3LP oraz Vortex Energy.

Debiuty 2023 na GPW. Kto przejdzie z NewConnect?

Podobnie jak w 2022 r. inwestorzy mogą zapewne spodziewać się przede wszystkim transferów z NewConnect na rynek główny GPW. W tym roku tą drogą poszły już spółki: Passus (rozwiązania IT), Movie Games (produkcja gier) i Scope Fluidics (nowe technologie).

Wygląda na to, że bliska przejścia na duży parkiet jest spółka Genomtec, która ma już zatwierdzony prospekt emisyjny, a więc czeka tylko na decyzję o dopuszczeniu do obrotu. Firma, która zajmuje się diagnostyką genetyczną zadebiutowała na NewConnect w 2021 r.

Do planów przejścia na rynek główny GPW wraz z emisją nowych akcji powróciła też spółka biotechnologiczna Urteste. Na początku lutego zawnioskowała ona o wznowienie postępowania o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Notowana od 2021 r. na NewConnect firma zajmuje się rozwiązaniami dotyczącymi diagnostyki nowotworowej – pracuje m.in. nad narzędziami do wczesnego wykrywania nowotworów za pomocą badania próbek moczu.

Inwestorzy będą też zapewne mieli okazję obserwować transfery producentów gier z NewConnect na rynek główny GPW. Takie plany deklarują m.in.: Render Cube, DRAGO entertainment. W obu przypadkach przenosinom nie będą towarzyszyć nowe emisje akcji.

Oferty publiczne 2023 na GPW. Czy będzie ich więcej?

Podczas gdy tylko osiem spółek w wyniku transferów z NewConnect zadebiutowało w 2022 r. na GPW, to aż 23 podmioty opuściły parkiet. Przewagę liczebną firm opuszczających giełdę nad debiutantami widać od 2017 r. Rok wcześniej liczba debiutów była równa liczbie wycofań. Debiutanci po raz ostatni mieli wyraźną przewagę w 2015 r. (30/13).

Czy w tym roku uda się przełamać ten trend? Wiele zależy przede wszystkim od sytuacji rynkowej. Na razie początek 2023 r. przyniósł nieco więcej optymizmu wśród inwestorów. Od początku stycznia indeksy WIG oraz WIG20 zyskały po ok. 7%. Do udanych należała również końcówka 2022 r.

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj