Debiuty spółek 2023. Wartość IPO na świecie spadła o prawie jedną trzecią

Nie tylko inwestorzy na warszawskiej giełdzie mogą czuć niedosyt nowych ofert publicznych. Sytuacja wygląda podobnie w całej Europie. Warto jednak zwrócić uwagę, że w 2023 r. mega-IPO o wartości prawie 2 mld euro zostało przeprowadzone na parkiecie w Bukareszcie.

107 spółek zadebiutowało na europejskich giełdach w 2023 r. Wśród nich był deweloper Murapol, który zakończył trwający od grudnia 2021 r. okres braku debiutów (wyłączając transfery z NewConnect) na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych (GPW).

W kolejnym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…” przyglądamy się globalnemu rynkowi ofert publicznych (IPO) i temu, jak na jego tle wypada Polska.

Największe IPO w Europie w 2023 r. Które miejsce na świecie?

Przytoczone wyżej dane pochodzą z najnowszej edycji raportu Global IPO Watch, opracowywanego co roku przez firmę konsultingową PwC. Według jej analityków, o ile sama liczba debiutów spółek na europejskich rynkach w 2023 r. wzrosła o 5 (102 w 2022 r.), to jednocześnie wartość zaoferowanych w ramach IPO akcji spadła aż o 35% r/r do kwoty 10,2 mld euro. To najmniej od 2012 r.

Co ciekawe, aż jedna piąta tej wartości przypadła tylko na jedną spółkę – Hidroelectrica, która na giełdzie w Bukareszcie sprzedała w ramach IPO akcje o wartości 1,9 mld euro. To rekordowa transakcja w historii rumuńskiej giełdy.

Warto zwrócić uwagę na to, że oferta największego w Rumunii producenta energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych była ponad 20-krotnie większa od największego debiutu 2023 r. na GPW (Murapol). Wśród debiutantów z ostatnich lat na GPW dorównuje jej tylko IPO Allegro z 2020 r.

Z zestawienia PwC wynika również, że lipcowy debiut Hidroelectrica był 4. pod względem wielkości na świecie w ubiegłym roku. Inwestorzy, którzy kupili akcje tej spółki w ofercie publicznej i do dziś ich nie sprzedali, notują zysk na poziomie ok. 12%.

Największe IPO na świecie w 2023 r. Kurs już dwukrotnie wyższy niż w ofercie

Emocje wśród inwestorów wywołała oferta publiczna brytyjskiej spółki Arm Holdings, która w połowie września zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie (Nasdaq). Jej IPO miało wartość 5,2 mld dol. i tym samym stało się największym na świecie w 2023 r.

Arm Holdings to globalny producent chipów wykorzystywanych m.in. w smartfonach. Przed laty był już notowany na londyńskiej giełdzie, jednak po przejęciu przez japoński Softbank w 2016 r. został z niej wycofany.

Tym razem zainteresowanie inwestorów ofertą było bardzo duże – rzucili się oni do kupowania akcji Arm Holdings m.in. na fali doniesień o rozwoju sztucznej inteligencji, która może znaleźć zastosowanie w urządzeniach z chipami tej technologicznej spółki.

Entuzjazm graczy do tej pory nie wyhamował – od momentu debiutu akcje spółki Arm Holdings na nowojorskim parkiecie podwoiły już swoją wartość.

Chiny największym rynkiem IPO w 2023 r. Wyraźny awans Indii

Z raportu PwC wynika, że globalna wartość IPO w 2023 r. wyniosła 121 mld dol. w porównaniu do 173,3 mld dol. w 2022 r. (-30% r/r).

Analitycy w raporcie zwracają uwagę na dużą aktywność spółek debiutujących na rynku chińskim. Podają, że łączna wartość IPO w Chinach w 2023 r. przekroczyła 45,3 mld dol. – aż 3 chińskie debiuty znalazły się w pierwszej dziesiątce największych ofert na świecie: Nexchip Semiconductor Corp. (1,7 mld dol.), SMEC (1,6 mld dol.), Shaanxi Energy Investment (1 mld dol.).

Gdyby brać pod uwagę całkowitą wartość ofert publicznych na świecie, okaże się, że chiński rynek pod względem IPO wyraźnie prześcignął amerykańską giełdę – w USA wartość debiutów wyniosła 24 mld dol. Na 3. miejscu znalazły się Indie (6,6 mld dol.), jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę na awans z 11. pozycji w 2019 r.

Murapol zapewnił wzrost wartości IPO na GPW. Czy jest szansa na kolejne debiuty?

Grudniowy debiut Murapolu na rynku głównym warszawskiej giełdy był pierwszym od 2 lat, który nie dotyczył przejścia spółki z rynku NewConnect. Spółka deweloperska przeprowadziła ofertę publiczną o wartości 363,5 mln zł. Jak wylicza PwC, to 87% wartości wszystkich IPO na GPW w 2023 r., włączając w to debiuty na NewConnect.

Obecna cena akcji Murapolu jest o ok. 25% wyższa w porównaniu do ceny emisyjnej.

Przy okazji ubiegłorocznego debiutu znanej spółki deweloperskiej na GPW u inwestorów mogła pojawić się nadzieja na kolejne ciekawe oferty publiczne. Na razie styczeń przyniósł jeden debiut na rynku głównym – na transfer z NewConnect zdecydowała się spółka Bloober Team, jednak nie był on połączony z emisją nowych akcji.

O tym, jakie jeszcze spółki mogą w końcu pojawić się na warszawskiej giełdzie pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Na rynku głównym GPW jest notowanych 410 spółek. Tyle samo było ich w 2010 r. Później liczba ta systematycznie rosła do 482 podmiotów w 2017 r. Od tamtej pory firm notowanych na warszawskiej giełdzie co roku ubywa.

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj