Dywidendy 2019. Które spółki podzielą zyski między akcjonariuszy?

Ponad 230 spółek notowanych na warszawskim parkiecie w 2018 r. wypłaciło dywidendy posiadaczom akcji. Ten rok raczej nie będzie gorszy. Rekord pobije PKN Orlen.

Na GPW trwa właśnie bardzo ważny dla inwestorów okres spekulacji na temat tego, jakie dywidendy z ubiegłorocznych zysków wypłacą obecne tam spółki. Posiadacze akcji wsłuchują się m.in. w deklaracje zarządów, które padają przy okazji prezentacji wyników finansowych za ubiegły rok.

W kolejnym odcinku cyklu „Cały ten rynek…” szukamy ciekawostek sezonu dywidend 2019, a także wskazujemy spółki z indeksu WIG20, które podzielą się zyskami z akcjonariuszami.

Spółki kontrolowane przez państwo jak zwykle nie szczędzą środków

Trudno nie zwrócić uwagi na wypłaty, które w tym roku szykują dla akcjonariuszy kontrolowane przez państwo PKN Orlen oraz banki PKO BP i Pekao. Prezes paliwowego giganta Daniel Obajtek zapowiedział, że tegoroczna dywidenda będzie najwyższa w historii PKN Orlen – inwestorzy, którzy będą mieli na swoich rachunkach akcje PKN Orlen 22 lipca, podzielą między sobą kwotę prawie 1,5 mld zł. To 3,5 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy na poziomie ok. 3%.

Hojny okazał się też bank PKO BP. Do posiadaczy akcji ma trafić kwota ponad 1,6 mld zł. Oznacza to, że na każdą akcję bank wypłaci 1,33 zł w porównaniu do 55 gr rok wcześniej. W tyle nie pozostaje bank Pekao, którego zarząd rekomenduje wypłatę w sumie 1,7 mld zł – oznacza to 6,60 zł na akcję.

Do zestawienia państwowych gigantów brakuje nam jeszcze ubezpieczyciela PZU. Ten raczej na pewno podzieli znaczną część ubiegłorocznego zysku między akcjonariuszy, choć zarząd jeszcze nie podał swojej rekomendacji. Jednak po ubiegłorocznej wypłacie (z zysku w 2017 r.) w wysokości 2,5 zł na akcję ze stopą dywidendy na poziomie 6% inwestorzy z pewnością oczekują, że PZU będzie równie lub nawet bardziej hojny.

Na uwagę w tym roku zasługuje również Jastrzębska Spółka Węglowa – niegdysiejszy negatywny bohater projektu Akcjonariatu Obywatelskiego po raz pierwszy od 2012 r. wraca z propozycją wypłaty dywidendy w wysokości 1,71 zł na akcję. Jej aktualna stopa wynosi więc ok. 3%.

Kalendarz dywidend 2019 największych spółek z GPW pozostawia jeszcze kilka niewiadomych. Posiadacze akcji obuwniczej spółki CCC nie poznali jeszcze dokładnej kwoty dywidendy, choć zarząd utrzymuje politykę wypłat 33-66% zysku. Inwestorzy z uwagą będą też zapewne śledzić doniesienia z miedziowego giganta KGHM, który w ubiegłym roku po raz pierwszy od lat nie wypłacił dywidendy.

W poniższej tabeli prezentujemy aktualny stan informacji na temat dywidend ze spółek notowanych w indeksie WIG20.

Dywidendy ze spółek z indeksu WIG20
SpółkaDywidenda 2019*Dywidenda 2018**Dzień dywidendy 2019Wypłata dywidendy 2019
Alior Bank00--
CCC?2.3--
CD Projekt00--
Cyfrowy Polsat00--
Dino Polska00--
JSW1.71-27 sierpnia10 września
KGHM?0--
Lotos?1--
LPP604018 czerwca27 czerwca
mBank05.15--
Orange Polska00--
Pekao6.67.910 lipca30 lipca
PGE00--
PGNiG0,07 zaliczka0--
PKN Orlen3.5322 lipca5 sierpnia
PKO BP1.330.5531 lipca14 sierpnia
Play?2.57--
PZU?2.5--
Santander19.723.130 maja14 czerwca
Tauron00--
*dywidenda z zysku za 2018 r.
** dywidenda z zysku za 2017 r.
Dane w zł według stanu na 10.04.2019 r.

Spółki dywidendowe na GPW. Dzielą się zyskami od lat

Spółki wypłacające dywidendy zwykle cieszą się zainteresowaniem wśród inwestorów, zwłaszcza jeżeli dzielą zyski regularnie. Do rekordzistów GPW na pewno zalicza się wspomniany wyżej KGHM. Zanim spółka w ubiegłym roku wstrzymała się z dywidendami, to w poprzedzających latach posiadacze jej akcji podzielili między sobą ponad 20 mld zł.

Pozostałe spółki, które nieprzerwanie od lat dzielą się zyskami z akcjonariuszami, są już wyraźnie mniejsze od KGHM. Niemniej warto zwrócić uwagę, że o akcjonariuszach pamięta np. deweloper Dom Development, który regularnie od 2007 r. oferuje udział w swoich zyskach. W tym roku propozycja dywidendy to 9,05 zł na akcję, co oznacza, że jej stopa przekracza 10%. By załapać się na wypłatę, trzeba być posiadaczem akcji Dom Development w dniu 14 czerwca. Przelew jest zaplanowany na 26 czerwca.

Do grona spółek dywidendowych, które od lat pamiętają o drobnych inwestorach, zaliczają się też np. Apator czy Stalprofil. Po trwającej od 2013 r. przerwie do dywidendowej tradycji powrócił też TIM, który pod koniec 2018 r. wypłacił już inwestorom zaliczkę (1 zł na akcję) na poczet dywidendy z zysku za 2018 r.

Kiedy kupić akcje i co z podatkiem?

Strategia polegająca na kupowaniu akcji po to, by załapać się na udział w zyskach, ma wśród inwestorów wielu zwolenników. Jeżeli zdecydujesz się na zakup papierów pod dywidendę, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

  • Dzień dywidendy – by dostać dywidendę musisz być posiadaczem akcji danej spółki w określonym terminie. To właśnie tzw. dzień dywidendy – tego dnia przeznaczony do wypłaty zysk jest dzielony pomiędzy inwestorów, którzy mają akcje na swoich rachunkach. Pamiętaj o obowiązującej w Polsce zasadzie D+2. Oznacza ona, że akcje są księgowane na rachunku maklerskim drugiego dnia po zawarciu transakcji kupna na giełdzie. Papiery spółki musisz więc kupić odpowiednio wcześniej przed dniem dywidendy. Potem możesz je sprzedać, nie czekając do dnia wypłaty środków.
  • Podatek od dywidendy – środki z dywidendy automatycznie trafią na Twój rachunek w określonym przez spółkę dniu wypłaty. Te środki są obciążone podatkiem Belki. Nie musisz jednak nic w tej sprawie robić ani wpisywać dywidend do rocznego rozliczenia PIT. Za odprowadzenie tego podatku odpowiada spółka, a na twoje konto trafia już kwota netto, pomniejszona o podatek.
  • Stopa dywidendy – to stosunek kwoty dywidendy w przeliczeniu na jedną akcję do ceny tej akcji. Generalnie im jest ona wyższa, tym lepiej.

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj