III kw. 2017 r. w Grupie Kapitałowej TIM: rekordowe obroty, zyski w spółce logistycznej. Kolejny rekord – w październiku! [WIDEO]

Po raz pierwszy w historii przychody ze sprzedaży GK TIM już po trzech kwartałach przekroczyły 0,5 mld zł i wyniosły 515,1 mln zł. Sam TIM zanotował zyski: ze sprzedaży, operacyjny, brutto i netto. Dodatni wynik ze sprzedaży i na działalności operacyjnej osiągnęła w III kw. 2017 r. logistyczna spółka 3LP. Już 15% jej przychodów pochodzi spoza GK TIM.

Skonsolidowane obroty wzrosły w stosunku do okresu I-III kw. 2016 r. o 6,2%, zaś jednostkowe – o 4,8%, do 471,9 mln zł. Nadal sukcesywnie rośnie udział kanału online w przychodach TIM SA ze sprzedaży. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. wyniósł 71% wobec 70% w 2016 r. i 67% w 2015 r.

– Sukces naszego hybrydowego modelu sprzedaży i coraz lepsza sytuacja w branży budowlanej zaowocowały najlepszym kwartałem w historii pod względem poziomu obrotów. Cieszy także niemal milion złotych (974 tys. zł) zysku netto osiągniętego przez TIM SA po 9 miesiącach 2017 roku. To konsekwencja zarówno naszego modelu biznesowego, jak i utrzymania dyscypliny kosztowej  – komentuje Krzysztof Folta, prezes zarządu TIM SA.

O ile ostatnie miesiące w TIM SA to przede wszystkim czas dopracowywania i korygowania modelu działania, o tyle w 3LP SA był to okres dynamicznego rozwoju. Na początku III kw. 2017 r. minął rok od rozpoczęcia przez tę logistyczną spółkę działalności w charakterze operatora centrum logistycznego w podwrocławskich Siechnicach. Spółka specjalizuje się w obsłudze e-handlu i stale pozyskuje klientów spoza Grupy Kapitałowej TIM. Już teraz 15% jej przychodów pochodzi od zewnętrznych partnerów biznesowych. Docelowo ma to być 30-50%. Wśród nowo pozyskanych klientów jest m.in. jeden z największych e-sprzedawców opon i akcesoriów samochodowych w Polsce i Europie, a także międzynarodowy internetowy dystrybutor suplementów diety, który z Siechnic wysyła zamówienia do 12 państw Unii Europejskiej.

– Już po upływie roku od rozpoczęcia działalności operacyjnej 3LP wygenerowało za trzy kwartały 2017 r. pozytywne przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej, a w samym III kwartale 2017 r. zanotowało zysk ze sprzedaży oraz na działalności operacyjnej – zauważa Piotr Tokarczuk, członek zarządu i dyrektor finansowy TIM SA. – Co dla nas istotne, pozytywne przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej osiągnęliśmy także na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym. Wyniosły one 4,3 mln zł w Grupie Kapitałowej TIM SA oraz 5,3 mln zł w samym TIM-ie – dodaje Piotr Tokarczuk.

W 3LP SA trwa właśnie proces optymalizacji niedawno uruchomionego jednego z największych w Europie Środkowej automatycznych magazynów shuttle system o pojemności niemal 52 tysięcy pojemników. Wartość tej inwestycji wyniosła 22 mln zł.

Październik 2017 r. lepszy o 1/4 od poprzedniego

Ze wstępnych szacunków wynika, że w październiku 2017 r. obroty TIM SA były wyższe aż od 24,2% od osiągniętych rok wcześniej i wyniosły 66,9 mln zł. Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie sprzedaż online, wzrost jest jeszcze większy – o 26,3%, do 48,2 mln zł. Udział e-commerce w ogóle październikowych obrotów TIM-u przekroczył 72%.

Przychody ze sprzedaży TIM SA po 10 miesiącach 2017 r. wyniosły ponad 540,7 mln zł (wzrost 6,8% r/r), zaś obroty uzyskane w tym okresie poprzez kanał e-commerce – 385,1 mln zł.

– Wyniki sprzedażowe osiągnięte przez TIM w październiku potwierdzają wzrost inwestycji w kraju. Szczególnie cieszy dynamika sprzedaży w kanale online. Wdrożona trzy lata temu zmiana modelu sprzedaży przynosi efekty – mówi Krzysztof Folta. – Mam nadzieję, że to dopiero początek wzrostów sprzedaży i dobry zwiastun na przyszłość. Najbliższe lata będą dla TIM-u i całego sektora elektrotechnicznego czasem sukcesów – przewiduje.

Zobacz skonsolidowany raport kwartalny >>

Zobacz raport bieżący nr 39/2017 >>


drukuj