Jak zacząć inwestować na giełdzie? Poradnik początkującego inwestora!

Prawie jedną czwartą obrotów na GPW w I poł. 2021 r. wygenerowali inwestorzy indywidualni. Ten wynik pokazuje, że zainteresowanie giełdą nie słabnie, a rynek cały czas przyciąga nowych zainteresowanych. 

Według najnowszych danych GPW mamy za sobą już trzecie półrocze z kolei, w którym inwestorzy indywidualni wypracowali ponad 20% obrotów na rynku głównym. To wieloletni rekord. Tym istotniejszy, że giełda ma za sobą okresy, gdy udział drobnych inwestorów ledwie przekraczał 10%.

Rosnące zainteresowanie indywidualnych graczy potwierdzają również dane Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW): na koniec czerwca w Polsce było otwartych ponad 1,33 mln rachunków maklerskich. To ponad 80 tys. więcej niż na początku 2020 r.

Czy również Ty zastanawiasz się, jak zacząć inwestować na giełdzie? Przeczytaj kilka rad, które mamy dla Ciebie w nowym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…”.

1. Zanim zaczniesz – zdobądź podstawową wiedzę na temat inwestowania!

Nie otwieraj rachunku maklerskiego bez podstawowej wiedzy na temat zasad obrotu giełdowego. Powinieneś wiedzieć, czym są akcje spółek, po co spółki w ogóle idą na giełdę, co wynika z posiadania ich akcji oraz jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem. Obowiązkowo musisz też znać podstawowe kwestie techniczne, jak chociażby to, czym jest maksymalna cena akcji w zleceniu kupna i co oznacza zakup akcji w zleceniu PKC.

Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na te pytania, czas sięgnąć po lekturę rzetelnych poradników dla inwestorów:

2. Jak otworzyć rachunek maklerski?

Rachunek inwestycyjny jest Ci potrzebny, by kupować i sprzedawać akcje spółek na GPW. Cała procedura jego otwarcia w domu maklerskim przypomina założenie konta w banku. Standardem jest dostarczanie umowy przez kuriera oraz internetowy dostęp do rachunku. Ale rachunek można też założyć tradycyjnie, np. w biurze obsługi klienta.

Pamiętaj, by sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie dom maklerski jest licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Listę takich podmiotów znajdziesz na stronie KNF.

Po założeniu rachunku maklerskiego powinieneś przelać na niego środki, by móc zacząć je inwestować.

3. Gdzie szukać wiarygodnych informacji o spółkach?

To jeden z podstawowych problemów, przed którymi stają początkujący inwestorzy. Na podstawie posiadanych informacji należy bowiem podjąć decyzję, jakie akcje kupić.

Warto czytać np. analizy publikowane w portalach ekonomicznych oraz raporty i rekomendacje domów maklerskich. Nie oznacza to, że musisz się zgadzać z ich wnioskami. Często mogą one jednak stanowić dobry punkt wyjścia do własnej analizy. Skup się przede wszystkim na zrozumieniu branży, która Cię interesuje, a następnie wyselekcjonowaniu spółek, których akcje chciałbyś kupić.

Gdy już masz listę firm, odwiedź ich własne serwisy internetowe, przede wszystkim sekcje poświęcone relacjom inwestorskim. Oceń, czy dana spółka chętnie dzieli się informacjami o swojej działalności, czy łatwo jest odnaleźć jej wyniki. Sprawdź też, czy jej zarząd dba o relacje z inwestorami indywidualnymi i np. organizuje spotkania po publikacji wyników.

Na stronie internetowej (lub w portalach publikujących aktualne dane o spółkach z GPW, np. stooq.pl) znajdziesz też informacje o akcjonariacie spółki. To również ważna lektura. Dowiesz się z niej bowiem, kto ma najwięcej akcji, a więc jednocześnie największy wpływ na działalność firmy: czy jest to np. jej założyciel, a może Skarb Państwa bądź fundusz inwestycyjny.

Ważna jest też lektura tzw. kalendariów inwestora, publikowanych na stronach spółek – z nich możesz się dowiedzieć, kiedy dokładnie spółka opublikuje swój raport kwartalny, ale też na kiedy przypada dzień dywidendy, czyli ostateczny termin, w którym powinieneś być posiadaczem jej akcji, by otrzymać udział w zyskach.

4. Jak kupić akcje na GPW?

Jeżeli już któraś spółka przekona Cię do inwestycji, pozostaje Ci kupić jej akcje. W tym celu powinieneś złożyć zlecenie kupna na rachunku maklerskim. Przyda Ci się wiedza o rodzajach zleceń kupna, by wiedzieć, co zaznaczyć w zleceniu. Najprostsze jest zlecenie typu LIMIT. O tym, co ono znaczy oraz jakie są inne rodzaje zleceń kupna, pisaliśmy już kiedyś w innym artykule ramach naszego cyklu.

Pamiętaj, że na giełdzie inwestuje się w akcje, które nie mają formy papierowej. Wszystkie zlecenia, transakcje i posiadane akcje są zapisywane na Twoim rachunku maklerskim i jednocześnie księgowane w KDPW. To daje Ci gwarancję, że Twoje akcje nie znikną.

5. Mogą jednak stracić na wartości…

Zanim kupisz akcje, pamiętaj, że taka inwestycja – choć daje szansę na wysokie zyski – to jednak niesie ze sobą również ryzyko strat. Już na początku musisz mieć przemyślaną strategię, co zrobisz, gdy cena akcji zacznie spadać. Odpowiedz sobie na pytanie, jak długoterminowa jest Twoja inwestycja. Inaczej bowiem będziesz patrzył na nią z perspektywy osoby, która zamierza kupować akcje danej spółki przez lata, a inaczej – gdy traktujesz zakup akcji jako bardzo krótkoterminową inwestycję.

Pamiętaj również, że na giełdzie handluje się nie tylko akcjami. Dlatego stopniowo możesz zapoznawać się z innymi instrumentami finansowymi, dostępnymi na GPW. Zawsze pamiętaj jednak, by nie sugerować się opiniami innych i dokładnie ocenić ryzyko każdej nowej inwestycji. Zyski, ale też straty, będą bowiem wyłącznie Twoje.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj