Ożywienie na rynku dystrybucji artykułów elektrotechnicznych. Prezes TIM-u ostrożnym optymistą

Dystrybutorzy artykułów elektrotechnicznych spodziewają się, że w ślad za zwiększonymi inwestycjami w budownictwie poprawi się sytuacja całej branży – donoszą „Rzeczpospolita” i „Parkiet”. Prezes Zarządu TIM SA Krzysztof Folta studzi jednak emocje.

Jak piszą „Parkiet” i „Rzeczpospolita” w dzisiejszych wydaniach: „Po ubiegłorocznym wyhamowaniu inwestycji od marca 2017 r. krajowa produkcja budowlano – montażowa rośnie. W maju wzrost sięgnął 8,4 proc. w porównaniu z majem 2016 r. To pozytywny sygnał dla hurtowni elektrotechnicznych, które walczą o rynek wart nawet 8 mld zł”. Wypowiadający się w tekście prezes sieci hurtowni Grodno Andrzej Jurczak mówi o odczuwanym od marca odbiciu i deklaruje spory optymizm: „Oczekujemy, że 2017 r. okaże się znacząco lepszy dla branży”.

Krzysztof Folta, prezes Zarządu TIM SA, w swojej wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” jest ostrożniejszy: „Inwestycje faktycznie ruszają i to jest dobra wiadomość. Ale branża elektryczna odczuje ożywienie dopiero za kilka miesięcy. Nie wiemy jeszcze, jak wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w budownictwie wpłynie na płynność finansową wykonawców. Widzimy też presję na wynagrodzenia, co odbije się na kondycji firm”.

Autorka artykułu Barbara Oksińska, podkreśla, że TIM – dzięki zmianie modelu działania, a więc likwidacji sieci hurtowni i postawieniu na sprzedaż online – już od dłuższego czasu rośnie szybciej od innych dystrybutorów elektrotechniki, uniezależniając się od koniunktury w branży budowlanej.

drukuj