Podział znanej spółki z GPW. Co oznacza dla inwestorów?

Akcje spółki biotechnologicznej Selvita są dziś warte 10 razy więcej niż w dniu debiutu w 2011 r. Obecnie spółka szykuje się do dość nietypowego ruchu: podzieli się na dwa podmioty.

Jeszcze w październiku na warszawskiej giełdzie mają być notowane dwie spółki powstałe z podziału biotechnologicznego ulubieńca inwestorów – Selvity. To nie pierwsze tego typu wydarzenie na GPW. W kolejnym odcinku cyklu „Cały ten rynek…” tłumaczymy, dlaczego spółki decydują się na taki krok oraz co to oznacza dla posiadaczy ich akcji.

Selvita dała zarobić inwestorom

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny akcji spółki Selvita CRO – to podmiot, który ma powstać po podziale Selvity na dwie części. Można więc powiedzieć, że w praktyce nadzorca rynku zaakceptował planowany podział. Zgodę na podział wyraziło też Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Selvita SA. Zarząd spółki zapowiada, że dąży do tego, by został on sfinalizowany jak najszybciej i jeszcze w październiku na GPW pojawiły się dwie odrębne spółki. Zgodnie z założeniami pierwsze notowanie podzielonych spółek ma mieć miejsce 25 października.

To bardzo ciekawa zmiana dla posiadaczy akcji Selvity. Krakowska firma od lat cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. W 2011 r. zadebiutowała na NewConnect, oferując akcje po 5,5 zł za sztukę. Dziś, już na rynku głównym GPW, jedna akcja jest wyceniana na ok. 60 zł.

 

Notowania Selvity od dnia debiutu

 Notowania Selvity od dnia debiutu
Źródło: Stooq.pl

W tym czasie Selvita wyrosła na jednego z największych graczy na rynku firm biotechnologicznych w Europie – skupia się m.in. na rozwoju i badaniach leków stosowanych w dziedzinie onkologii. Biznes stał się jednak tak duży i zróżnicowany, że założyciele Selvity zdecydowali o jego podziale. Przekonują, że dzięki temu obie spółki zyskają jeszcze większy potencjał do dalszego rozwoju.

Inwestorzy będą mieli akcje dwóch niezależnych spółek

Dla drobnych posiadaczy akcji Selvity taki podział oznacza to, że po pierwsze – już niedługo zobaczą na swoich rachunkach maklerskich akcje dwóch odrębnych spółek, a po drugie – będą musieli samodzielnie ocenić, czy oba nowe podmioty dają im szanse na zyski.

Według zapowiedzi zarządu Selvity podział zostanie zorganizowany według parytetu wymiany akcji w stosunku 1:1. Oznacza to, że w dniu debiutu posiadacz każdej 1 akcji spółki  Selvita zobaczy na swoim rachunku 1 akcję spółki Selvita (tej sprzed podziału) oraz 1 akcję nowej spółki Selvita CRO. Cała procedura nie wymaga podejmowania żadnych kroków przez inwestorów indywidualnych. Nie będą musieli np. zapisywać się na akcje nowej spółki, co jest charakterystyczne dla tradycyjnych ofert publicznych. Inwestorzy nie poniosą też żadnych kosztów z tego tytułu. Po podziale wartość całego pakietu akcji dwóch spółek powinna być warta tyle samo, co pakiet akcji Selvita przed podziałem.

Od tej pory spółki będą działać jak dwa niezależne podmioty, nie będą też nawzajem posiadać swoich akcji. Inwestorzy indywidualni będą mogli zdecydować, czy chcą trzymać akcje obu firm, czy też np. sprzedać papiery jednej z nich.

Zgodnie z przedstawionym przez spółkę planem podziału, Selvita (część sprzed podziału) zajmie się kontynuowaniem badań w zakresie leków onkologicznych. Selvita CRO będzie zaś świadczyć szereg usług dla podmiotów zewnętrznych. Po zakończeniu podziału spółki zmienią również nazwy.

Znane podziały spółek z GPW

Podział spółki przez wydzielenie zdarza się na GPW bardzo rzadko. Zwykle dzieje się tak, ponieważ biznesy prowadzone przez firmę stają się bardzo zróżnicowane i okazuje się, że każdy segment będzie rozwijał się szybciej po podziale. Zwykle też rozdziela się w ten sposób ryzyka prowadzenia działalności, łatwiejsza jest także wycena spółek. Taki krok wymaga zgody KNF, rady nadzorczej spółki oraz walnego zgromadzenia.

Takiego podziału w 2017 r. doświadczyli akcjonariusze spółki Marvipol S.A. Firma znana przede wszystkim ze swojej działalności na rynku deweloperskim w Warszawie osiągała również znaczne przychody na rynku importu i sprzedaży aut luksusowych marek, np. Jaguar. Po podziale na GPW notowane są 2 spółki: Marvipol Development oraz British Automotive Holding.

Wcześniej podziału doświadczyli również akcjonariusze wrocławskiej spółki Impel. Ta w 2012 r. również zdecydowała się wydzielić swoją część deweloperską jako spółkę Vantage Development.

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj