Raporty finansowe spółek z GPW za pierwsze półrocze 2021. Już po pandemii?

Sierpień i wrzesień to na warszawskiej giełdzie najgorętszy okres publikacji wyników finansowych spółek po sześciu miesiącach roku. Tym razem o tyle istotniejszy, że pokazuje, które firmy wyszły mocniejsze z okresu spowolnienia w polskiej gospodarce. 

Ok. 15% zyskał od początku roku indeks WIG20, a wskaźnik WIG poszedł w tym czasie w górę o ok. 20%. Dobre nastroje na giełdzie to m.in. efekt oczekiwań inwestorów, którzy wierzą, że spowodowany koronawirusem kryzys jest już za nami.

Wyniki finansowe spółek po pierwszym półroczu 2021 to ważny test, pokazujący skalę odbicia po ubiegłorocznym lockdownie. W kolejnym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…” sprawdzamy, czy rzeczywiście można mówić o wyraźnej poprawie.

Wyniki banków 2021. Zyski mocno w górę

O szybkim powrocie do sytuacji sprzed pandemii z pewnością mogą mówić akcjonariusze banków. Potwierdzają to opublikowane dotychczas wyniki największych graczy z tego sektora.

Najlepszym przykładem są dwa największe banki w Polsce. PKO BP zarobił w pierwszym półroczu 2,4 mld zł netto. To 85% więcej niż w tym samym okresie 2020 r. i jednocześnie najlepszy półroczny wynik w historii banku.

Z kolei bank Pekao w okresie I-VI.2021 r. wypracował 850,4 mln zł zysku netto, czyli o 55,7% więcej r/r. Pozostałe banki, które dotychczas opublikowały raporty finansowe, również mają się czym pochwalić. Np. mBank miał 425,8 mln zł zysku netto (I poł. 2021) wobec 177,9 mln zł rok wcześniej.

Tego, że banki pokażą świetne wyniki po pierwszym półroczu, mogliśmy spodziewać się już po wcześniejszej informacji Komisji Nadzoru Finansowego. Podała ona, że w okresie I-V.2021 r. wynik netto całego sektora był o 70% wyższy niż przed rokiem.

Obecnie największą zagadką dla inwestorów wciąż pozostaje rozwiązanie kwestii kredytów frankowych – PKO BP zapowiada masowe ugody z frankowiczami. Sporo niepewności panuje też wokół powrotu banków do wypłat z zysków. Na razie pewna jest dywidenda z Pekao: pod koniec września akcjonariusze dostaną na konta po 3,21 zł na każdą posiadaną akcję (na dzień dywidendy 10.09).

Wyniki PKN Orlen. Czekamy na raporty spółek Skarbu Państwa

Obecny sezon wyników finansowych pokaże również, jak z wyzwaniem Covid-19 uporały się największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, notowane na GPW. Ich raporty będą publikowane do końca września. Na razie poznaliśmy już sprawozdanie finansowe PKN Orlen. Koncern paliwowy po pierwszym półroczu pokazał zysk netto w wysokości 4,07 mld zł wobec 2,1 mld zł rok wcześniej. W tym czasie przychody ze sprzedaży grupy sięgnęły 54 mld zł wobec 39 mld zł przed rokiem. PKN Orlen wskazał, że największy wpływ na rekordowe wyniki miały segmenty energetyki oraz petrochemii. Warto zaznaczyć, że posiadacze akcji spółki podzielili już w tym roku rekordową dywidendę w wysokości 3,50 zł na akcję.

Z pandemicznego spowolnienia wyszła też Grupa Lotos, przygotowująca się do fuzji z PKN Orlen. Z jej raportu finansowego wynika, że w pierwszym półroczu zysk netto wyniósł 1,41 mld zł wobec straty na poziomie 1,39 mld zł w tym samym okresie 2020 r. Inwestorzy od początku roku chętnie kupowali akcje Lotosu, co pozwoliło na wzrost kursu akcji o ok. jedną piątą do ok. 57 zł. To oznacza, że wartość rynkowa Lotosu przekroczyła 10,5 mld zł.

Kolejne miesiące 2021 r. powinny przynieść odpowiedź na pytanie, jak będą wyglądały szczegóły połączenia PKN Orlen z Lotosem. Na razie Komisja Europejska wydłużyła do 14 listopada czas na realizację zaleceń związanych z planowaną fuzją – chodzi o sprzedaż części aktywów Lotosu innemu inwestorowi, w tym m.in. części stacji paliw w Polsce.

Poznaliśmy również raport finansowy KGHM. W tym przypadku także widać wyraźną poprawę wyników. Skonsolidowany zysk netto KGHM za I połowę 2021 r. wyniósł 3,7 mld zł – 5 razy więcej niż rok wcześniej.

Wyniki finansowe Allegro. Wyraźny wzrost wydatków wśród kupujących

Wśród dotychczasowych raportów finansowych za pierwsze półrocze 2021 r. warto zwrócić uwagę na wyniki opublikowane przez lidera rynku e-commerce w Polsce, Allegro. Spółka zadebiutowała na GPW jesienią 2020 r. – jej kurs akcji jest obecnie ok. 43% powyżej ceny emisyjnej, ale jednocześnie od początku roku spadł o ok. 25%.

W pierwszym półroczu Allegro miało 565,5 mln zł zysku netto wobec 289,7 mln zł rok wcześniej. Przychody wzrosły w tym czasie do 2,5 mld zł wobec 1,8 mld zł przed rokiem.

Spółka, która – jak cały sektor e-commerce – umocniła się w okresie pandemii, podkreśla, że liczba aktywnych kupujących wciąż rośnie. Na koniec II.kw. było ich 13,2 mln, co oznacza wzrost o 7,2% r/r. Wyraźnie wzrosła również średnia kwota wydawana rocznie przez jednego kupującego – to już prawie 3 tys. zł (29,4% r/r).

Raporty finansowe 2021. Kalendarium wyników za pierwsze półrocze

Dalsza część sezonu wyników po pierwszym półroczu 2021 r. zapowiada się równie ciekawie. Najwięcej raportów finansowych inwestorzy poznają we wrześniu, będą to przede wszystkim wyniki małych i średnich spółek.

Poniżej w tabeli publikujemy kalendarium publikacji raportów wybranych spółek z GPW.

SpółkaData publikacji raportu
Dino20.08.2021
PZU26.08.2021
CD Projekt26.08.2021
Dom Developent26.08.2021
PGNiG02.09.2021
Grupa Azoty09.09.2021
PGE14.09.2021
Tauron15.09.2021
Enea16.09.2021
GPW16.09.2021
TIM22.09.2021
Źródło: Kalendaria spółek

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj