TIM partnerem Programu Broviac – dzieci chore na raka mniej czasu spędzą w szpitalu

TIM dołączył do unikalnego w skali kraju programu dla małych pacjentów, zmagających się z nowotworami, który uruchomiła fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Partnerzy tego programu fundują rodzicom bezpłatne zestawy do bezpiecznej pielęgnacji wkłucia centralnego w domu. Dzięki temu nawet setka dzieci, pacjentów wrocławskiej kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei, może mniej czasu spędzić w szpitalu.

Cewnik Broviaca to rurka ukryta pod skórą. Połączona jest z centralną żyłą, wchodzącą do serca. Dzięki temu można podawać dzieciom leki i pobierać krew bez konieczności kłucia igłami lub stosowania wenflonów. To wygodne rozwiązanie, które pomaga w terapii i zmniejsza stres u dzieci. Muszą być jednak absolutnie sterylnie utrzymane i regularnie przepłukiwane, dlatego stosuje się je w szpitalach, pod kontrolą personelu medycznego.

Wydatek, który trudno udźwignąć

– Postanowiliśmy umożliwić rodzicom naszych podopiecznych samodzielne pielęgnowanie cewników w warunkach domowych. Dzięki temu dzieci nie będą już musiały przebywać w szpitalu tylko ze względu na cewnik, ani specjalnie przyjeżdżać do kliniki z odległych stron Polski tylko na zabieg czyszczenia – tłumaczy Przemek Pohrybieniuk, prezes Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. – To oznacza mniej stresu dla dzieci i rodziców, i więcej czasu spędzonego w domu, wśród bliskich. Efekt przekłada się na większa skuteczność terapii.

Preparaty i akcesoria do domowej pielęgnacji cewników nie są jednak refundowane. Koszt trzymiesięcznego zestawu dla jednego dziecka to 550 złotych. Dla wielu rodziców to poważny, dodatkowy wydatek, który trudno im było udźwignąć.

Teraz będą mogli otrzymać pakiety i przejść profesjonalne szkolenie całkowicie za darmo. TIM SA – podobnie jak dwóch innych partnerów Programu Broviac – ufundował zestawy do domowej pielęgnacji cewników dla pierwszej setki małych pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei, będącej częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Nawet 100 dzieci do końca roku

– Program Broviac idealnie wpisuje się w zakres strategicznych kierunków odpowiedzialnego biznesu TIM SA. Jednym z nich jest wspieranie lokalnych społeczności w ważnych dla nich celach, szczególnie dotyczących dzieci i młodzieży – mówi Krzysztof Folta, prezes zarządu TIM SA. – Bardzo cieszy nas fakt, że nasza pomoc przyniesie wymierny efekt tak szybko. Mali pacjenci wrócą szybciej do domów, a personel kliniki będzie mógł skupić się na opiece nad tymi, którzy rzeczywiście muszą pozostać w szpitalnych murach – dodaje.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszym Przyjaciołom z TIM-u za pomoc w uruchomieniu programu. To nieocenione wsparcie dla rodziców i dzieci, a przede wszystkim dowód na to, że biznes może iść w parze z najwyższymi wartościami i dobrym sercem – podkreśla Przemek Pohrybieniuk. – Doceniamy to tym bardziej, że nasza Fundacja pomaga dzieciom chorym na raka już od 28 lat i jeszcze nigdy nie zdarzyło się nam odmówić pomocy dziecku w potrzebie. Jednak bez wsparcia naszych Przyjaciół, nie byłoby to możliwe.

Do końca roku z Programu Broviac skorzysta nawet setka dzieci z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei. Już teraz wiadomo, że program będzie kontynuowany w przyszłym roku. Aby pomóc w jego realizacji firmy, instytucje, a także osoby fizyczne mogą ufundować dzieciom zestawy do domowej pielęgnacji cewników. Umożliwia to przygotowana przez Fundację strona internetowa: www.naratunek.org/broviac.

Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” liczy, że ten pionierski w skali kraju projekt będzie pierwszym krokiem do wdrażania podobnych rozwiązań w innych placówkach w Polsce.

Na zdjęciu u góry, od lewej: Mirosław Szozda – wiceprezes Fundacji, Krzysztof Folta – prezes TIM SA

drukuj