Wyniki spółek z GPW za pierwszy kwartał 2021. Kto zarobił najwięcej?

Ponad 10 mld zł (zysk netto) zarobiły w pierwszych trzech miesiącach roku największe firmy notowane w indeksie WIG20. To jasny sygnał, że pandemiczny szok gospodarka ma już za sobą.

W ostatnim dniu maja na warszawskiej giełdzie zakończył się sezon publikacji wyników spółek po I kw. 2021 r. W większości bardzo dobre rezultaty sprzyjały nastrojom wśród inwestorów, zachęcając ich do kupowania akcji. Dzięki temu główne indeksy na GPW wciąż idą w górę: wskaźniki WIG oraz WIG20 są kilkanaście procent wyżej niż na początku roku. Jeszcze szybciej rosną małe i średnie spółki, których indeksy od stycznia zyskały już ponad 20%. 

Główne indeksy GPW od początku 2021 r. 

Źródło: Stooq.pl 

Oznacza to spory problem dla osób szukających bezpiecznego miejsca dla swoich oszczędności. W kolejnym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…” przyglądamy się rezultatom opublikowanym przez największe spółki warszawskiej giełdy. Te w I kw. zarobiły ponad 10 mld zł.

Tabelę z wynikami netto spółek z WIG20 po I kw. publikujemy pod artykułem.

Mocny powrót banków. Notowania w górę o kilkadziesiąt procent

Mimo że temat kredytów frankowych w Polsce wciąż nie został rozwiązany, a stopy procentowe pozostają na rekordowo niskim poziomie, I kw. okazał się bardzo udany dla posiadaczy akcji banków. Widać to m.in. po wynikach największych polskich instytucji finansowych. Okazały się one lepsze od wcześniejszych oczekiwań analityków, co od razu przełożyło się na wzrost kursów ich akcji: od początku roku notowania PKO BP poszły w górę już o ok. 40%, a Pekao SA – o ok. 60%.

Bankom od początku roku sprzyja m.in. boom na kredyty hipoteczne. Wyraźnie widać, że Polacy przestali obawiać się skutków gospodarczych pandemii i masowo kupują mieszkania. Tylko w pierwszym kwartale banki udzieliły ponad 57 tys. nowych kredytów hipotecznych o wartości prawie 18 mld zł (AMRON-SARFiN). To najwyższe kwartalne wyniki od początku 2020 r.

Pomogły w tym m.in. decyzje banków, które np. zmniejszają wymaganą wysokość wkładu własnego. W PKO BP został on obniżony do 10%.

Akcjonariusze banków czekają jednak na moment, w którym banki zaczną wypłacać im dywidendy. Te zostały bowiem wstrzymane po rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego.

Przedstawiciele Pekao SA zapowiedzieli, że chcą powrócić do podziału zysków między posiadaczy akcji (75% z zysku za 2020 r.) w drugiej połowie roku. Podobne deklaracje płyną też z PKO BP.

Wśród instytucji finansowych na uwagę zasługują też wyniki PZU. Wzrost zysku o ponad 670% r/r ubezpieczyciel tłumaczy nie tylko wysoką rentownością w ubezpieczeniach, ale również wzrostem sprzedaży usług medycznych o ponad 20% r/r. Inwestorzy mogą też być spokojni o rekordową dywidendę z PZU za 2020 r. – ubezpieczyciel wypłaci po 3,5 zł na akcję wszystkim, którzy kupią jego papiery najpóźniej podczas sesji 13 października.

Pozytywne zaskoczenie w energetyce

Na wyniki po I kw. 2021 r. nie mogą też narzekać akcjonariusze pozostałych spółek z udziałem Skarbu Państwa, notowanych w indeksie WIG20. PKN Orlen zarobił w tym czasie ok. 1,9 mld zł. Koncern podkreśla, że znaczący wpływ na wyniki miał segment energetyczny i rezultaty wypracowane przez przejętą przez PKN Orlen Grupę Energa. Akcjonariusze mogą również liczyć na dywidendę z PKN Orlen. Pomimo strat z 2020 r. spółka zamierza wypłacić im po 3,5 zł na akcję z kapitału zapasowego. Dniem dywidendy będzie 22 lipca, a środki trafią na konta posiadaczy akcji 5 sierpnia.

Po pierwszych 3 miesiącach roku znacznie lepsze rezultaty zaraportowały pozostałe spółki z sektora paliwowo-energetycznego. Grupa PGNiG przekroczyła 1,7 mld zł zysku netto. „Niskie temperatury i związany z tym wzrost zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych przełożyły się na wyższe wolumeny sprzedaży i dystrybucji paliwa gazowego” – tłumaczy spółka w komunikacie.

Ponad 5-krotny wzrost zysku netto pokazała energetyczna spółka Tauron. Zaznaczyła jednak, że ten wynik to efekt zdarzeń jednorazowych, które nie powtórzą się w przyszłości. Tymczasem w kolejnych kwartałach spółka spodziewa się „rosnącej presji na wyniki finansowe źródeł węglowych”.

E-commerce w czasie pandemii pozwolił na wyraźną poprawę wyników

W indeksie WIG20 są również notowane spółki, które w okresie pandemii mocno rozwinęły skrzydła. To chociażby gigant rynku e-commerce Allegro, który w I kw. zarobił ponad 150% więcej niż w tym samym okresie 2020 r. Spółka podała, że na koniec marca miała 13,2 mln aktywnych użytkowników, a średnie wydatki przypadające na jednego kupującego wyniosły 2,9 tys. zł rocznie (+38% r/r). Razem z wynikami Allegro podniosło prognozy finansowe na 2021 r.

Najlepszy I kw. w historii ma za sobą spółka Mercator Medical. Producent akcesoriów medycznych jednorazowego użytku (m.in. rękawic) w I kw. poprawił zysk netto o prawie 1300% r/r. Spółka obecnie sprzedaje rękawice do ponad 70 krajów, a w tym roku rozpoczęła budowę kolejnej fabryki.

Co ważne, I kw. pokazał również, że największe problemy zostawił już za sobą producent obuwia CCC. Chociaż w wynikach wciąż widać stratę, to jednak grupa wyraźnie poprawiła sprzedaż w internecie, co pozwoliło jej zwiększyć przychody w okresie kolejnego lockdownu.

Optymizm wśród inwestorów na GPW utrzymuje się także w II kw. Wpływają na niego nie tylko informacje płynące ze spółek, ale również prognozy makroekonomiczne dla polskiej gospodarki. Wystarczy wspomnieć, że indeks PMI dla przemysłu wyniósł
w maju 57,2 pkt. – to najwyższy odczyt w historii, dowodzący sporego optymizmu wśród ankietowanych menedżerów.

 

Spółki z indeksu WIG20 w I kw. 2021 r. – wyniki netto 

SpółkaZysk netto (mln zł)  
I kw. 2021I kw. 2020
Asseco Poland102.481.7
Allegro269.6104.6
CCC-186.7-419.3
CD Projekt32.592
Cyfrowy Polsat389.6182.4
Dino144.84103.9
JSW-187.5-211.9
KGHM 1365690
Lotos353.3-1311.6
Mercator Medical286.620.6
Orange39-38
Pekao245.7186.9
PGE808432
PGNiG1747779
PKN Orlen1882-2245
PKO BP1177503
PZU897116
Santander151.8170.9
Tauron839162
LPP* - raport zostanie opublikowany 24.06
Źródło: Raporty spółek po pierwszym kwartale 2021.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj