Rok 2023 na GPW. Hossa zaprowadziła indeks WIG na nowe szczyty

Inwestorzy nie przestraszyli się ani widma spowolnienia gospodarczego, ani wysokiej inflacji. Problemem wciąż pozostaje jednak rekordowo niska liczba nowych debiutów.

Historyczne rekordy indeksów WIG oraz skupiającego średnie spółki WIG40 – to mocny akcent na koniec 2023 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).

Z kolei wskaźnik dużych spółek WIG20 – chociaż jeszcze nie osiągnął maksimum z czasów przed pandemią – to i tak zyskał już ok. 80% wobec dołka z października 2022 r. Mijający rok na GPW można więc określić jednym słowem: hossa.

Indeksy GPW w okresie 12 miesięcy

Źródło: Stooq.pl

W kolejnym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…” przypominamy najważniejsze wydarzenia z 2023 r., które miały wpływ na inwestorów i pokazujemy branże, które przyniosły im najwyższe zyski.

Koniec serii podwyżek stóp procentowych. Gospodarka wraca do wzrostów

Ostatnia fala optymizmu wśród inwestorów zbiegła się z informacjami na temat decyzji Komisji Europejskiej, która po wyborach zatwierdziła wypłatę Polsce środków z odblokowanego Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pierwsze pieniądze mają wpłynąć do polskiej kasy już wiosną.

Dobrą informacją dla inwestorów są też najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który podał, że w 3 kw. polska gospodarka urosła o 0,5% r/r po dwóch kwartałach spadków. To daje inwestorom nadzieję na lepsze wyniki w 4. kw. 2023 r. oraz w całym 2024 r.

I chociaż główne indeksy GPW za sprawą doniesień o KPO i lepszych prognoz gospodarczych kończą rok z rekordami, to warto pamiętać, że jego początek upłynął w gorszych nastrojach, w dużej mierze za sprawą rekordowo wysokiej inflacji.

Według GUS w lutym ceny towarów i usług były aż o 18,4% wyższe niż rok wcześniej, a wskaźnik inflacji dla żywności przekroczył nawet 20%, wyraźnie zmniejszając siłę nabywczą oszczędności zgromadzonych przez konsumentów.

Dopiero systematyczny spadek inflacji skłonił Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do pierwszego od kwietnia 2020 r. cięcia stóp procentowych. Po serii 11 podwyżek RPP zdecydowała się we wrześniu na obniżkę, a w październiku przyszła kolejna. W efekcie główna stopa procentowa w Polsce wynosi obecnie 5,75%.

Branże, które na GPW przyniosły zyski inwestorom w 2023 r.

Przedsiębiorstwa z branży budowlanej oraz banki – to główni zwycięzcy tegorocznej hossy. Wyraźnie widać to po wynikach indeksów gromadzących spółki z tych sektorów.

Od początku 2023 r. do dnia 19.12 wskaźnik WIG Budownictwo zyskał 84%, WIG Nieruchomości – 38%, a WIG Banki – 77%. Dwa pierwsze indeksy reprezentują podmioty realizujące m.in. inwestycje infrastrukturalne, a także deweloperów mieszkaniowych. W skład trzeciego wchodzą instytucje finansowe.

Wybrane indeksy branżowe GPW w okresie 12 miesięcy

Źródło: Stooq.pl

Impuls do tak wyraźnych wzrostów cen akcji we wskazanych branżach dało w mijającym roku m.in. wprowadzenie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jak pisaliśmy już w sierpniu, efektem rządowej decyzji był wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe do poziomu najwyższego od 2008 r.

O WPŁYWIE BEZPIECZNEGO KREDYTU 2% NA GPW PISALIŚMY TUTAJ.

Sytuacja rynkowa sprzyjała wynikom spółek, a te dość hojnie dzieliły się zyskami z posiadaczami akcji. W sektorze finansowym wyróżnił się np. bank Pekao, który z zysków za 2022 r. przeznaczył na dywidendę 1,42 mld zł (5,42 zł na akcję). Z kolei bank PKO BP właśnie zapowiedział wypłatę zaliczki na poczet dywidendy z zysków osiągniętych w 2023 r. Środki (1,6 mld zł) będą pochodzić z kapitału zapasowego, bo bank w 2023 r. nie wypłacił udziału w zyskach za 2022 r.

Inwestorzy mogli również liczyć na dywidendy z innych firm, które regularnie je wypłacają. To m.in. deweloperzy, a także spółki z branży przemysłowej.

Debiuty na GPW 2023. Liczba ofert wciąż bardzo niska

Prawie 2 lata trzeba było czekać na debiut spółki na rynku głównym GPW, który nie był wyłącznie transferem z NewConnect, a wejściem poprzedzonym ofertą publiczną.

W połowie grudnia na 2023 r. na głównym parkiecie pojawiła się spółka deweloperska Murapol, która uplasowała akcje za ponad 363 mln zł. Od momentu debiutu do dnia 19 grudnia kurs akcji Murapolu poszedł w górę o ok. 10%.

Jak wspomnieliśmy, ten debiut przerwał okres zastoju, który trwał od oferty publicznej, przeprowadzonej przez firmę bukmacherską STS w grudniu 2022 r. Warto zauważyć, że tej spółki nie ma już na GPW.

Rok 2023 nie przyniósł bowiem przełomu, jeżeli chodzi o przewagę liczby wycofań spółek z GPW nad debiutami. Zgodnie ze statystykami GPW, nawet jeżeli uwzględnimy transfery z New Connect na rynek główny, to okaże się, że było ich 9. W tym samym czasie parkiet opuściło 12 firm. Taka sytuacja powtarza się regularnie od 2017 r.

Inwestorzy mogą więc zadawać sobie pytania o to, czy na fali prognoz, wskazujących na poprawę sytuacji gospodarczej, spółki wrócą do prowadzenia ofert publicznych
w celu wejścia na giełdę.

O FIRMACH, KTÓRE MOGĄ BYĆ POTENCJALNYMI DEBIUTANTAMI PISALIŚMY TUTAJ.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj