Rok 2021 na GPW. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Tempo dystrybucji szczepionek na koronawirusa, polityka banków centralnych oraz przyspieszenie w największych gospodarkach świata – od tych czynników w dużej mierze zależy, czy dobre nastroje na giełdach zostaną utrzymane. Pojawiła się również szansa na większą liczbę debiutów na GPW.

O sporej dawce optymizmu, z którą inwestorzy na warszawskiej giełdzie weszli w nowy rok, świadczą m.in. wyniki głównych indeksów: WIG oraz WIG20 w ostatnim kwartale 2020 r. zyskały po ponad 15%, wracając w okolice z przełomu 2019/2020.

Porównanie notowań indeksów WIG i WIG20 w IV kwartale 2020 r.

Źródło: Stooq.pl

W kolejnym odcinku cyklu „Cały ten rynek…” wskazujemy, od jakich elementów może zależeć dalszy rozwój sytuacji na GPW.

Tempo szczepień ważne dla wzrostów na giełdach

Dobre nastroje wśród inwestorów, których jesteśmy świadkami, to w ogromnej mierze efekt informacji o wynalezieniu szczepionki na koronawirusa – długo oczekiwany punkt zwrotny w walce z pandemią. Niemniej nie można zapominać o tym, że rządy mają przed sobą kolejny etap operacji, a więc dystrybucję preparatu i szczepienia. Inwestorzy powinni śledzić doniesienia z tego frontu, by móc ocenić również to, jak szybko gospodarka ma szansę powrócić do dynamicznych wzrostów.

O tym, z jak dużym przedsięwzięciem logistycznym na skalę globalną będziemy mieli do czynienia, świadczą dane z ubiegłorocznego raportu firmy DHL. Według niego dystrybucja szczepionek na świecie będzie wymagała m.in. ok. 15 tys. lotów transportowych i 15 mln lodówek do przewozu szczepionki.

Ogromne wyzwanie dla branży medycznej, a także TSL może z jednej strony skierować uwagę inwestorów na te sektory gospodarki. Z drugiej – wszelkie negatywne doniesienia z tego odcinka walki z pandemią (np. o ewentualnych opóźnieniach) będą dawać pretekst do nerwowych wahań na rynkach finansowych.

Słabszy dolar będzie sprzyjał giełdom?

Wpływ na nastroje wśród inwestorów niezmiennie będą też miały banki centralne. W odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią władze monetarne większości krajów prześcigały się w radykalnych cięciach stóp procentowych i działaniach mających na celu ożywienie gospodarki tanim pieniądzem.

Nie inaczej było w przypadku Rady Polityki Pieniężnej. W wyniku jej decyzji główna stopa procentowa w Polsce spadła do 0,1%. Można powiedzieć, że idące za tym rekordowo niskie oprocentowanie lokat w bankach zachęciło część inwestorów indywidualnych do ponownego zainteresowania się kupnem akcji na GPW.

W skali globalnej kluczową rolę w tym kontekście odgrywa amerykański bank centralny Fed. Teoretycznie bowiem prowadzona przez tę instytucję polityka niskich stóp procentowych w połączeniu z osłabieniem dolara powinny sprzyjać wzrostom na giełdach. Dlatego w 2021 r. warto będzie uważnie śledzić doniesienia po kolejnych posiedzeniach władz monetarnych USA.

Nowe spółki na GPW. Czy ich liczba wzrośnie?

W 2020 r. na GPW niezmiennie obserwowaliśmy obecny od 2017 r. trend polegający na tym, że zdecydowanie więcej spółek opuszczało główny parkiet niż na nim debiutowało. W okresie od początku stycznia do końca listopada 2020 r. z giełdy zniknęło 20 firm, a zadebiutowały tylko trzy (wśród nich Allegro).

Coraz więcej inwestorów – zachęconych udanym debiutem Allegro – liczy jednak na to, że w 2021 r. będą mieli więcej okazji do zysków w ofertach publicznych. W połowie grudnia prezes GPW Marek Dietl w rozmowie z agencją ISB ocenił, że „zdrowy rytm dla naszej giełdy to dwa debiuty miesięcznie”.

Gdyby rzeczywiście udało się zrealizować takie założenie, oznaczałoby to powrót do wyników z lat 2013-2015, gdy roczna liczba debiutów na głównym parkiecie GPW przekraczała 20, a inwestorzy mogli przebierać w ofertach.

Na razie czekamy na kolejny gorący debiut – już w styczniu na parkiecie ma pojawić się spółka z branży e-commerce Answear.com, właściciel znanej platformy sprzedającej odzież i obuwie. Zainteresowanie inwestorów indywidualnych ofertą publiczną tej spółki jest tak duże, że zapisy na akcje trzeba było zredukować aż o 96,6%. To kolejne potwierdzenie faktu, że w okresie pandemii cała branża e-commerce wyraźnie umocniła swoją pozycję.

Warto śledzić bieżące doniesienia o spółkach deklarujących zainteresowanie wejściem na giełdę, w tym listę prospektów emisyjnych zatwierdzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Światowa gospodarka wraca do wzrostów? Optymizmu nie brakuje

Czynnikiem, który w 2021 r. zdecyduje o nastrojach rynkowych, będą też doniesienia ze światowej gospodarki, na podstawie których inwestorzy ocenią, jak szybko poszczególne kraje wychodzą z kryzysu.

Co ciekawe, Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ostatnim raporcie z października wskazał, że oczekuje, iż globalny PKB w 2021 r. skoczy o 5,1% wobec spadku o 4,3% w 2020 r. Na szczególną uwagę zasługuje prognoza MFW o mocnym odbiciu w Chinach w 2021 r. (8,2% r/r).

Dość dobrze wyglądały też grudniowe odczyty wskaźnika nastrojów wśród przedsiębiorców (PMI). Wskaźnik dla przemysłu w strefie euro sięgnął 55,5 pkt., co oznacza, że wprowadzone na okres świąteczno-noworoczny lockdowny nie zepsuły optymizmu wśród przedstawicieli przemysłu. Dominuje wiara w zbliżający się koniec pandemii.

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj