Pierwszy kwartał 2022 na GPW. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

Pod znakiem wojny w Ukrainie upłynął pierwszy kwartał na warszawskiej giełdzie. Wpływ na decyzje inwestorów miały też rekordowa inflacja i kolejne podwyżki stóp procentowych. Nie brakuje jednak spółek, które zapowiadają wypłatę wysokich dywidend z ubiegłorocznych zysków.

Jedną piątą wartości oddał indeks WIG od początku stycznia do 24 lutego 2022 r., a więc do dnia, w którym Rosja rozpoczęła inwazję w Ukrainie. Podobny spadek odnotował wskaźnik WIG20. Chociaż od tamtej pory inwestorzy próbują odrabiać straty, to zmienność na rynku nadal jest bardzo wyraźna.

W kolejnym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…” wskazujemy najważniejsze wydarzenia i czynniki, które w 1. kwartale wpłynęły na nastroje wśród inwestorów.

Rekordowa inflacja w Polsce i wzrost stóp procentowych. Jak wpływają na decyzje inwestorów?

Średnio o 11% wzrosły w marcu ceny w Polsce wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy odczyt inflacji od ponad 20 lat. Jednocześnie w 1. kwartale Rada Polityki Pieniężnej przyspieszyła podwyżki stóp procentowych – tylko w tym okresie główna stopa referencyjna skoczyła z 1,75% do 3,50%. W kwietniu nastąpiła kolejna podwyżka do 4,50% i to najpewniej nie koniec.

Rekordowa inflacja i jej wpływ na gospodarkę pozostają jednym z głównych czynników, które psują nastroje wśród inwestorów nie tylko w Polsce. Również w USA spore obawy wywołują spekulacje o możliwych podwyżkach stóp procentowych i prognozowanym spowolnieniu wzrostu gospodarczego – wszystko przez inflację, która w marcu sięgnęła najwyższego od 40 lat poziomu 8,5%. Do rekordowych odczytów tego wskaźnika można jeszcze dołożyć np. strefę euro – wynik za marzec to 7,5% w ujęciu rocznym.

Za dynamicznym wzrostem cen stoi m.in. skok cen energii i surowców, w tym żywności. Ma to związek z inwazją Rosji na Ukrainę.

Taki splot czynników spowodował, że inwestorzy z uwagą śledzą m.in. notowania banków. Z jednej strony podwyżki stóp procentowych powinny sprzyjać ich zyskom. Z drugiej – rosną obawy o możliwe spowolnienie gospodarcze, które zawsze negatywnie wpływa na sektor. Indeks WIG Banki od początku roku stracił już ok. 20% – stało się tak pomimo próby odbicia po spadkach na początku wojny w Ukrainie.

Jeżeli chodzi o inne sektory na GPW, to spore wahania można od początku roku zaobserwować np. na skupiającym m.in. deweloperów indeksie WIG Nieruchomości (spadki spowodowane m.in. obawami o niższy popyt) czy WIG Spożywczy, w którym jest notowanych kilka spółek z Ukrainy. O wpływie wojny na ukraińskie spółki z GPW można przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych wpisów.

WIG a indeksy branżowe na GPW
Źródło: GPW

 

Start IPO w 2022 r. Trwa wyczekiwanie

Po 16 debiutach na rynku głównym GPW w 2021 r. inwestorzy mogli mieć nadzieje na to, że również w 2022 r. będą przebierać w ofertach publicznych. Już pod koniec stycznia z rynku NewConnect na duży parkiet przeniósł się producent odczynników laboratoryjnych Biomaxima. Z kolei w marcu na głównym rynku pojawił się producent oprogramowania Spyrosoft (też transfer z NC).

Dwa debiuty w 1. kwartale to o 1 mniej wobec tego samego okresu 2021 r. Wówczas jednak 2 z 3 ofert dotyczyły całkowicie nowego startu na GPW, a nie „przeprowadzek” z NC.

Spowodowane niepewnością rynkową zmniejszenie liczby debiutów nie dotyczy wyłącznie Polski – jak podaje firma EY, w 1. kwartale na całym świecie zadebiutowało 321 spółek, a więc o 37% mniej niż w tym samym okresie 2021 r. Jednocześnie wartość debiutów spadła o 51%.

Co ciekawe, według EY wartość IPO w styczniu była najwyższa od 21 lat (w porównaniu do tego samego miesiąca w poprzednich latach). Ryzyko konfliktu i późniejszy wybuch wojny skłoniły jednak część debiutantów do – przynajmniej chwilowego – wstrzymania decyzji.

Ofertę publiczną akcji zapowiedziała właśnie spółka 3LP z Grupy TIM. Spółka chce pozyskać od inwestorów ok. 104 mln zł brutto, m.in. na inwestycje w zakresie automatyki magazynowej. Publikacja ceny maksymalnej akcji w ofercie jest zaplanowana na 9 maja. Zapisy od inwestorów indywidualnych będą przyjmowane między 10 a 17 maja. Debiut już w czerwcu.

Dywidendy 2022. Spółki hojnie dzielą zyski

Pomimo rynkowej niepewności inwestorzy powinni znaleźć ciekawe okazje do zakupu akcji pod dywidendę. Już w 1. kwartale wiele spółek deklarowało chęć wypłat z ubiegłorocznych zysków. Wśród nich jest powracający do dywidend PKO BP (1,83 zł na akcję). Ale zyski podzielą też m.in. Pekao (4,30 na akcję), PKN Orlen (3,50 zł na akcję) czy Grupa Kęty (52,40 zł na akcję). Inwestorzy mogą również liczyć na dywidendy od spółek, które od wielu lat regularnie je wypłacają, np. Stalprofil (1,20 zł na akcję) i Budimex (23,47 zł na akcję razem z wypłaconą już zaliczką).

W gronie spółek dywidendowych jest też TIM, który zadeklarował, że do wypłaconej pod koniec 2021 r. zaliczki w wysokości 1,20 zł na akcję dołoży jeszcze drugie tyle. Wypłata jest przewidziana na 11 sierpnia dla inwestorów, którzy będą mieć akcje TIM-u w dniu dywidendy 27 lipca.

Warto zwrócić uwagę na to, że po spadkach kursów akcji w 1. kwartale dywidendy mogą stanowić dla inwestorów sposób na zrekompensowanie części strat. W wielu przypadkach stopy dywidendy mogą przekroczyć 10%.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.

 

Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.

drukuj